Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dünyanın gözü Afyonkarahisar’da


  

 


Dünya Motokros Şampiyonası öncesi yeşil alan ve ağaçlandırma çalışmaları kapsamında pistin çevresinde 3 bin adet ağaç dikiliyor.


Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Afyonkarahisar’da Eylül ayında düzenlenecek olan Dünya Motokros Şampiyonası şimdiden nefes kesiyor. Korona virüs salgını sonrasında normalleşen sporseverler ve festival tutkunları, 4-5-6 Eylül tarihlerinde Afyon Motor Sporları Merkezi’nde buluşacak. Bu heyecanlı yarış için Afyonkarahisar Belediyesi pistin çevresinde 3 bin adet ağaç dikmeye başladı. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşecek organizasyon kapsamında, Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP), Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (Gençler-MX2), Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (WMX), Avrupa Motokros Şampiyonası’nın (EMX Open) yer aldığı 4 büyük yarış yapılacak. Şampiyona ile eş zamanlı olarak düzenlenen Türkiye Motofest organizasyonu da yine 4-5-6 Eylül tarihlerinde aynı yerde festival, spor, müzik ve kültür etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Organizasyon, dünyaca ünlü yayıncılar tarafından 186 ülkede yaklaşık 3.1 milyar potansiyel izleyiciyle buluşacak.


‘EN İYİ TEKNİK ALT YAPI’ ÖDÜLÜNÜ ALINMIŞTI


Termal yatırımlarının yanı sıra ünlü mermerlerinin ihracatıyla Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan Afyonkarahisar, Motor Sporları Merkezi’nde sportif etkinliklerin yanı sıra kültürel, sanatsal ve ticari aktiviteler için de büyük imkânlar barındırıyor. Çok işlevli ve esnek yapısıyla fuar, eğlence ve farklı spor organizasyonlarına ev sahipliği yapacak bir teknik altyapıya sahip olan tesis, 250 bin metrekarelik açık alan üzerine kurulu. Merkezde, 20 bin kişilik konser alanı, 10 bin araçlık otopark, su sporları aktivite havuzu, 200 adet stant alanı, yeme içme alanları, 1500 adet çadırlık kamp alanı, 40 karavan alanı bulunuyor. Kamp için gelenlere duş, elektrik, internet ve sıcak su imkanı da ücretsiz sunuluyor. Motorsporları merkezli inşa edilmesine rağmen her türlü organizasyona da ev sahipliği yapabilecek şekilde projelendirilen pistte 20 dönüm asfalt alanda fuarlar, tanıtım günleri, konserler ve kültür sanat etkinlikleri için de her türlü imkan bir arada bulunuyor. Tesis; motokros, süper enduro, akrobasi ve süpermoto branşlarında dünya genelindeki tüm uluslararası şampiyonalara ev sahipliği yapabilecek bir özelliğe de sahip. Afyonkarahisar, 2018 yılında ilkini düzenlediği Dünya Motokros Şampiyonası’nda ‘En İyi Teknik Alt Yapı’ ödülünü alırken, 2019 yılında ikinci kez ev sahipliği yaptığı organizasyonda da ‘En İyi Padok’ ödülüne layık görüldü. MXGP of Turkey, 2018 yılında 144 milyon 540 bin Euro’luk bir uluslararası tanıtım değeri elde ederken, 2019 yılında ise 198 milyon 263 bin Euro’luk bir ülke tanıtımı sağlamıştı.


“FESTİVAL ETKİNLERİMİZİ DÜZENLEYECEĞİZ”


Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Türkiye’nin ne kadar güvenli bir ülke olduğunu, Afyonkarahisar’ın termalde ne kadar önemli bir şehir olduğunu şampiyonayla birlikte herkese duyuracaklarını vurguladı. Zeybek; “Dünyada etkili olan koronavirüs salgınından dolayı ülkemizdeki spor müsabakaları ve liglerin tamamı ertelenmişti. Zafer Haftası ile birlikte Eylül ayının ilk günlerinde dünyaya normalleşmenin göstergesi olarak Afyonkarahisar’daki MXGP’nin 3’üncüsünü gerçekleştirerek bir mesaj vermek istiyoruz. Organizasyonumuz yine Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde yapılacak. Yine normalleşme sürecine girdiğimizde hükumetimizin almış olacağı tedbirler esas alınarak festival etkinlerimizi de düzenleyeceğiz. Afyonkarahisar, tarihte Hitit, Frig ve Roma uygarlıklarından karma bir tarihi barındırırken, kaplıca turizmi ve mermer kalitesiyle de dünya çapında bir üne sahiptir. Sucuk, kaymak ve lokumuyla damaklara hitap eden şehrimiz, son yıllarda spor yatırımlarına hız vererek bu alanda da markalaşma yolunda önemli mesafeler katetmektedir. Şehrimiz futbol, basketbol,  voleybol, yüzme, su kayağı gibi spor branşlarının da yer aldığı Spor Tesisleri bölgesinde, dünyanın en güzel motokros parkurlarından birine sahip olmanın gururunu yaşamaktadır.


İLİMİZİN KONUMUNU BİR ÜST LİGE ÇIKARIYORUZ


Zeybek; “Bize bu onuru, temsil hakkına layık gören başta ülkemizdeki bütün güzelliklerin mimarı olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sonsuz teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Afyonkarahisar yerel yönetimi olarak gelecek değerli misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak ve Türk misafirperverliğinin en güzel örneklerinden birini sergilemeyi hedefliyoruz.  Biz bu tür organizasyonlar ile ilimizin konumunu bir üst lige çıkarıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. Yurdanur