Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

‘Eğitim sadece bilgi aktarmak değil aynı zamanda geleceğe ışık tutmaktır’

Afyon Kocatepe Üniversitesinin (AKÜ) 2023-2024 akademik yılı mezuniyet törenleri Eğitim Fakültesi ile başladı. Törenin açış konuşmasını yapan dönem birincisi Naile Ağdacı eğitimin sadece bilgi aktarmak olmadığını aynı zamanda geleceğe ışık tutmak olduğunu belirterek, “Bizler yeni nesilleri yetiştirecek öğretmenler olarak büyük bir sorumluluk taşıyoruz” dedi.

Afyon Kocatepe Üniversitesinin (AKÜ)

Atatürk Kongre Merkezinde (AKM) dün başlayan mezuniyet törenlerinin ilk gününde gerçekleştirilen üç farklı oturumda geleceğin öğretmen adayları kep attı. Saat 13.00’te yapılan törene AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Erkol, Fen Bilimleri Eğitimi̇ Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersin Kıvrak ile AKÜ öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldı. Törenin açış konuşmasını yapan Fen Bilgisi Öğretmenliği dönem birincisi Naile Ağdacı, başarısında bireysel çabasının yanı sıra ailesinin, arkadaşlarının ve hocalarının desteklerinin olduğunu söyledi. Ağdacı, “Eğitim sadece bilgi aktarmak değil aynı zamanda geleceğe ışık tutmaktır. Bizler yeni nesilleri yetiştirecek öğretmenler olarak büyük bir sorumluluk taşıyoruz. Bu sorumluluğun bilinciyle her öğrencimize dokunarak, onların potansiyelini ortaya çıkararak onlara ilham vermek için çabalayacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Eğitimdir ki; bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.’ Bizler bu bilinçle hareket ederek ülkemizin aydınlık geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” diye konuştu.

‘ÖĞRETMENLİK SADECE OKULLARDA VE SINIFLARDA YAPILAN BİR MESLEK DEĞİLDİR’

Eğitim Fakültesi dönem ikincisi ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği dönem birincisi Seda Nur Yavaş ise Matematik biliminin doğa ile insan arasında iletişimi sağlayan evrensel bir dil olduğunu ifade etti. Öğretmenin sadece öğreten değil, aslında en çok öğrenen olduğunu, öğretmenliğin sadece okullarda, sınıflarda yapılan bir meslek olmadığını dile getiren Yavaş, “Bu yolculuk bizlere farklı kapılar aralayarak sona eriyor. Ancak burada edindiğimiz bilgi birikimi, tecrübe, bakış açısı ve dostluklar yolumuzu aydınlatmaya devam edecek. Burada yalnızca bugünkü başarımızı değil aynı zamanda gelecekteki başarılarımızı da kutluyoruz. Çünkü inanıyorum ki hepimiz dünyada olumlu değişim yaratma potansiyeline sahibiz. Umuyorum ki bundan sonra hepimiz çok güzel değişimlerin sebepleri oluruz” dedi.

‘BU AYRILIŞ HÜZÜNLE BİRLİKTE BİZE GURUR VERİYOR’

Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersin Kıvrak konuşmasında bölüm hakkında bilgiler verdi. Öğrenmenin hayat boyunca devam ettiğini kaydeden Kıvrak, şunları söyledi: “Bölümümüze 2012 yılında öğrenci almaya başladık. İlk mezunlarımızı 2016 yılında verdik. Bugün bizim için çok değerli olan 4 yıl emek verdiğimiz 9. dönem Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü öğrencilerimizi mezun ediyoruz. Bu ayrılış hüzünle birlikte bize gurur veriyor. Kıymetli öğrencilerimiz, eğitim hayatınız bugün alacağınız diploma ile taçlanacaktır. Bugüne kadar birçok diploma aldınız; o diplomalar bugün sizin buraya gelmenize vesile oldu. Bugün alacağınız diploma ise hayat boyu size arkadaşlık edecek ve yön verecektir. Eğitim hayatınız bugün bu törenle nihayet bulsa da öğrenme hayat boyu her zaman devam edecektir. Siz bugün buradan mezun olup yurdun dört bir yanında öğretmen olarak bizi temsil edeceksiniz. Öğretmen olduğunuzda özveri ve çalışkanlığınızla herkese örnek olacaksınız. Sizler teknolojinin temelini oluşturan matematik ve fen bilimlerini öğrencilerinize sevdirecek ve gelecek nesli donanımlı olarak yetiştireceksiniz. Onlar da ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracaklar. Bunu bugün ürettiğimiz İHA, SİHA, uçak ve birçok teknolojik ürün göstermektedir. Bu kutsal görevi başarmak için her zaman inançlı olun, kendinize güvenin, kendi bilgi ve tecrübenizi arttırmak için yılmadan ve hiç ara vermeden çalışınız.”

AKÜ’DE MEZUNİYET HEYECANI DEVAM EDİYOR

AKÜ’nün mezuniyet törenleri 14 Haziran’da gerçekleştirilecek olan İlahiyat Fakültesi mezuniyet töreni ile sona erecek. AKÜ’nün 2024 mezuniyet törenleri programı kapsamında; bugün İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, yarın Mühendislik Fakültesi, 3 Haziran Teknoloji Fakültesi, 6 Haziran; Dinar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Dinar Meslek Yüksekokulu, Dazkırı Meslek Yüksekokulu, Emirdağ Meslek Yüksekokulu, 7 Haziran; Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, 10-11-12 Haziran Fen-Edebiyat Fakültesi, 11 Haziran; Devlet Konservatuvarı, Sandıklı Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Sandıklı Meslek Yüksekokulu, 12 Haziran; Turizm Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Bolvadin Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Bolvadin Meslek Yüksekokulu, 13 Haziran; Spor Bilimleri Fakültesi, Afyon Meslek Yüksekokulu, Başmakçı Meslek Yüksekokulu, Bayat Meslek Yüksekokulu, Çay Meslek Yüksekokulu, İscehisar Meslek Yüksekokulu, Sinanpaşa Meslek Yüksekokulu, Sultandağı Meslek Yüksekokulu, Şuhut Meslek Yüksekokulu mezuniyet törenleri gerçekleştirilecek. Haber Merkezi