Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Erdoğan NATO Zirvesine Katılmak İçin ABD’ye Gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO zirvesi için ABD’ye gidiyor yolculuk öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO’dan Türkiye’nin beklentilerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

“Şu an itibari ile tabi biz az önce konuşmamızda da ifade ettiğim gibi NATO’nun ilk beş ülkesinden bir tanesiyiz yani bunu mali destek noktasında söylüyorum ayrıca NATO’ya güç katma noktasında söylüyorum ve Türkiye’nin buradaki durumu bu noktada ilk beş ülke derken bunu laf olsun diye söylemiyoruz bu artık NATO üyesi ülkelerin hepsinin bir yaklaşımıdır ve Türkiye’ye bakışı da hepsinin öyledir ve biz bundan sonra da NATO’daki bu konumumuzu aynen güçlendirerek devam ettiriyoruz devam ettireceğiz buradan beklentimiz nedir denilirse winni’ta neler görüştüysek neler konuştuysa tabii ki bundan sonraki süreçte de aynı durumları gerek Dışişleri Bakanım gerekse Savunma Bakanım yaptıkları görüşmelerle de teyit ediyorlar tabi yeni genel sekreter olarak rütbenin oraya gelişinde Türkiye’nin rolü üst düzeyde olmuştur şimdi Ruth ile de tabii Amerika’da ayrıca görüşmelerimiz olacak göreve başlamadan Türkiye’yi ziyaret edeceğini bana söylemişti biz de şimdi tekrar bu görüşmelerimizi yapmak suretiyle adımlarımızı çok samimi bir havada süreci işlettiğiyse inanıyorum ki Ruth ile de aynı şekilde yürüteceğiz” dedi.

Türkiye’nin terörle mücadelesinde ittifak ortaklarından yeterli desteği alıp almadığı ve müttefiklerden somut beklentilerinin neler olduğu sorusuna ise Cumhurbaşkanı Erdoğan şu şekilde yanıt verdi: “NATO ile bu noktada istediğimiz konumda mıyız açık samimi söylüyorum şu anda bunları açmanın gayreti içerisindeyiz özellikle NATO‘yla İsrail Filistin konusunda istediğimizi beklediğimiz henüz alabilmiş değiliz temennim odur ki şu anda Amerika’daki görüşmelerimizde inşallah bunları tekrar gündeme getirip beklediğimiz neticeyi de alırız diye düşünüyorum burada tabi Dışişleri Bakanımın görüşmeleri var bir Savunma Bakanımın görüşmeleri var bütün bu görüşmelerle birlikte kendilerini bu noktada da uyaracağız.”

Süreci Yakından Takip Ediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gazze’de kalıcı ateşkes sağlanmasını en kısa sürede istiyoruz: “Çok ciddi görüşmeler oldu hatta biz o gün uçakla dönüşümüzü yaparken MOSSAD’ın başkanı da duaya gitmişti doğadaki görüşmelerde de özellikle olumlu bazı adımlar atılmıştı fakat o günden bugüne henüz o adımlar noktalanmadı fakat biz sabırla bir süreci takip ediyoruz gerek istihbarat başkanımız gerek işleri bakanımız süreci takip ediyorlar inşallah kısa zamanda buradan beklediğimizde neticeyi alırız”

Resim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı paylaşım ile de NATO zirvesi hakkında bilgiler verdi. Erdoğan: “Yarın başlayacak NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Vaşington’a hareket ettik. Zirvede NATO’nun caydırıcılık ve savunma yapılanmasını tahkim etmek, müttefiklerin imkân ve kabiliyetlerini güçlendirmek amacıyla istişarelerde bulunacağız. Zirveden beklentimiz, müttefiklerin millî güvenlik hassasiyetlerini gözeten, ittifak dayanışmasını ve birlik ruhunu güçlendiren neticelerin elde edilmesidir. Terörle mücadele ve müttefikler arasında savunma sanayisi ticareti önündeki engellerin kaldırılması konusunda Vilnius’ta aldığımız kararların uygulanması bu bakımdan mühimdir. Yapacağımız görüşmelerde, başta yakın çevremiz olmak üzere dünyada artan terör tehdidine dikkat çekeceğiz. Terör örgütleriyle kararlı ve bütüncül bir mücadele yürütülmesi noktasında NATO’nun gayretlerinin artırılması gerektiğinin altını çizeceğiz. Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine, bağımsızlığına olan bağlılığı ve desteği herkesin malumudur. NATO’nun Ukrayna’yı desteklemek için atılacak adımları tasarlarken savaşın tarafı haline getirilmemesi yönündeki ilkeli duruşumuzu muhafaza ediyoruz. Türkiye, NATO’nun misyonlarına ve harekâtlarına en fazla katkı sağlayan ilk beş müttefikten biridir. Karada, denizde ve havada geliştirdiğimiz imkân ve kabiliyetlerle NATO’nun belkemiği ülkelerinin başında yer alıyoruz. Tehditlerin çeşitlenerek arttığı bu dönemde İttifaka verdiğimiz önem açıktır. Ortak değerlerimizin samimiyet testinden geçmekte olduğu Gazze’de, Filistin halkına yönelik süregiden katliamları gündeme taşıyacağız. Bu vahim tablo karşısında uluslararası camianın İsrail’i durdurmakta yetersiz kaldığını, Filistin’de adil ve kalıcı barış tesis edilmeden küresel vicdanın rahat bir nefes almasının mümkün olamayacağını vurgulayacağız.”