Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Meteorolojide en ileri teknolojiyi kurduk

Eroğlu; “Afyonkarahisar’da meteoroloji alanında

Eroğlu; “Afyonkarahisar’da meteoroloji alanında daha önce otomatik ölçüm diye bir şey yoktu. Elle yapılan ölçüm neticeleri, vatandaşlara duyurulana kadar birkaç gün geçerdi. Bu süre zarfında hava durumu değişmiş olurdu” dedi.


“ Bu durumu bildiğimden Çevre ve Orman Bakanı ve bilahare Orman ve Su İşleri Bakanı olduğum dönemde Dünyadaki en ileri teknolojileri kurmaya karar verdik” diyerek sözlerine başlayan Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “ Otomatik meteoroloji İstasyonları, Meteoroloji Radarları, Uydu Görüntüleri, Zirai Hava Durumu, Zirai Don, Deniz Tahminleri, Kar Kalınlıkları, gibi pek çok teknolojileri vatandaşımızın cep telefonlarına kadar indirdik. Hatta halkımıza kolayca bilgi aktarmak için Meteoroloji Web TV’yi kurduk. Meteorolojinin Sesi Radyosunu mükemmel hale getirdik. Bütün ülkemize bu hizmetleri sunarken; Afyonkarahisar Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Binasını en güzel şekilde inşa ettik. Bu binaya Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğünü de yerleştirdik.Afyonkarahisar’ın ilçelerinde en az bir adet olmak üzere il genelinde toplam 42 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurduk” ifadelerini kullandı.


 ÜLKEMİZDEKİ 18 METEOROLOJİ RADARINDAN BİRİ AFYONKARAHİSAR’DA


Eroğlu; “Meteoroloji hizmetlerinin zamanında ve sağlıklı bir şekilde sağlanmasında en önemli gözlem istasyonlarından biri Meteoroloji Radarlarıdır. Ülkemizde bulunan 18 meteoroloji radarından biri ilimizdedir. 350 km yarıçaplı bir alanda gerçek zamanlı ve yüksek çözünürlüklü gözlem verisi elde edilmesi, nereye, ne zaman ve ne kadar yağış düşeceğine dair bilgiler sağlanması maksadıyla  Kumalar Dağına Meteoroloji Radarı kurduk. Bu radarın çok büyük bir faydası oldu. Kumalar dağındaki kar kalınlığı ve karın yerde kalma süreleri çok hassas bir şekilde bilindiğinden burasının mükemmel bir kış Turizm Merkezi olabileceği anlaşıldığından ön fizibilite çalışmalarına başlanmıştır. Böylece Afyonkarahisar’da:  Termal Turizm, Kongre Turizmi,  Sağlık Turizmi,  Tabiat Turizmi  Spor Turizmi gibi geliştirdiğimiz 6 turizm sektörüne ilave olarak Kış Turizmi de Afyonkarahisar ekonomisine büyük fayda temin edecektir.


HAVAALANI OTOMATİK METEOROLOJİ GÖZLEM İSTASYONU


Eroğlu; “Uçuculuk faaliyetleri için vazgeçilmez olan meteorolojik ürün ve hizmetlerin sunulması ve uçuş güvenliğine katkı sağlanması maksadıyla Zafer Bölgesel Havaalanı ve Askeri Havaalanına birer adet Havaalanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (H-OMGİ) kurduk.Afetlere sebep olan yıldırım ve şimşek hadiselerinin tespit ve takip edilerek oluşması muhtemel ani kuvvetli yağışlar için erken uyarıların hazırlanarak can ve mal kayıplarının azaltılması maksadıyla Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi (YTTS) kurduk. Meteoroloji alanında yaptığımız bu yatırımlar sayesinde hava tahminlerinde isabet oranımız %90’ların üzerine çıkmıştır” dedi.


METEOROLOJİK HİZMETLER SON DERECE ÖNEMLİDİR


“Özellikle bir ziraat diyarı olan Afyonkarahisar’da zirai faaliyetlerin sekteye uğramaması için meteorolojik hadiselerin çiftçilerimiz tarafından sürekli takip edilmesi gerekmektedir” diyerek sözlerine devam eden Eroğlu; “ Aynı zamanda Afyonkarahisar ulaşım bakımından ülkemizin önemli bir kavşak noktası olması sebebiyle özellikle kış aylarında bütün sürücüler ilimizin hava durumunu anlık takip edebilmektedirler. Bu bakımdan kurmuş olduğumuz yaygın meteoroloji alt yapısı ile Afyonkarahisar’ın ve ilçelerinin hava durumu anlık olarak ülkemizin ve hatta Dünya’nın her yerinden takip etmek mümkündür. Bütün vatandaşlarımızın telefonlarına meteoroloji hava durumu uygulamasını kurmasını tavsiye ediyorum. App Store kullanıcıları “Hava Durumu Meteoroloji”, Play Store kullanıcıları ise “Meteoroloji Hava Durumu” yazdığında çıkan uygulamayı akıllı telefonlarınıza kolaylıkla indirebilirsiniz. Böylece ilimizin hava durumunu nerede olursak olalım anlık olarak öğrenmemiz mümkün olacaktır.Meteorolojide sağlanan bu önemli hizmetler sayesinde can ve mal kayıplarına sebep olması muhtemel yağışlar ve hava hadiseleri önceden belirlenip vatandaşlarımıza iletilmekte ve zamanında tedbir alması sağlanmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı. Selçuk