Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Oda ve borsa başkanlarına yeşil pasaport verilecek

TOBB 80. Genel Kurulu’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü belirterek, 365 oda ve borsa başkanına görevleri boyunca yeşil pasaport verileceğini söyledi.

TOBB 80. Genel Kurulu’na

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) 80. Mali Genel Kurulu dün yapıldı. TOBB Genel Kuruluna Afyon Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Mustafa Çelikten, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, TOBB delegeleri Adnan Demirel, Ahmet Hikmet Dönerkaya, Bülent Saygı, Metin İplikçoğlu, Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Funda Güleç Yaman, Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Mustafa Özkan, ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol katıldı. Kongre öncesi TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Genel Kurul Divanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, konseyler, oda ve borsa başkanlarıyla Anıtkabir’i ziyaret ederek, Ata’nın huzurunda saygı duruşunda bulundu.

ODA VE BORSA BAŞKANLARINA YEŞİL PASAPORT

TOBB 80’inci Genel Kurulu öncesi hizmet plaket törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını bitirdikten sonra iş insanlarına plaketlerini verdi. Ekonomim.com’daki habere göre, Erdoğan, Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü belirterek, 365 oda ve borsa başkanına görevleri boyunca yeşil pasaport verileceğini söyledi. Hisarcıklıoğlu konuşmasında, “Oda-borsa camiamızın yeşil pasaportu fazlasıyla hak ettiklerini düşünüyoruz. Her zaman olduğu gibi, reel sektörün yanında duran sizden, bu konuda da müjdeler geleceğine inanıyoruz” ifadesini kullanmıştı.

EKONOMİ PROGRAMIMIZIN NETİCELERİNİ GÖRMEYE BAŞLADIK

TOBB İkiz Kuleler’de yapılan TOBB 80. Mali Genel Kurulunda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Orta Vadeli Programımızı güçlendirecek kritik adımlar atıyoruz. Mali disiplini sürdürerek para politikamızın etkinliğini artıracak ve enflasyonla mücadeleye güçlü destek vereceğiz” dedi.  TOBB ve iş dünyasının tüm kesimleriyle geliştirdikleri yakın diyaloğun, ekonomiye de olumlu yansıdığını gördüklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomi programımızın neticelerini çeşitli alanlarda görmeye başladık. Geçen seneyi, yüzde 4,5 gibi tahminlerimizin de üzerinde bir büyümeyle kapattık” diye ekledi.

MALİ DİSİPLİNİ SÜRDÜREREK PARA POLİTİKAMIZIN ETKİNLİĞİNİ ARTIRACAĞIZ

Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasında güçlü bir hikâyeye sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin risk primi giderek düşüyor. Bu düşüş sayesinde, iş dünyamızın dış finansmana erişim koşulları da iyileşiyor. Geçen yıl mayıs ayında 97,1 milyar dolar olan rezervlerimiz, bugün 127 milyar dolar seviyesine yükseldi” açıklamasında bulundu.

Orta Vadeli Programı güçlendirecek kritik adımlar attıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Mali disiplini sürdürerek para politikamızın etkinliğini artıracak ve enflasyonla mücadeleye güçlü destek vereceğiz. Programın güçlendirilmesinde üç temel önceliğimiz var. Kamuda harcama kontrol ve kesintileriyle tasarrufları artırıyoruz.  Bütçedeki yatırım ödeneklerini gıda, tarım, yeşil ve dijital dönüşüm gibi öncelikli alanlara yönlendireceğiz. Ayrıca, yapısal reformları hızlandırıyoruz.”

‘FAZLA ÜRETİP İHRAÇ ETMEK MECBURİYETİNDEYİZ’

Türkiye’nin hem üreterek büyümek hem de tasarruf ederek kaynaklarını en verimli biçimde kullanmak zorunda olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim, son dönemde keşfettiklerimiz dışında, etrafımızdaki ülkeler gibi öyle çok büyük yer altı zenginliklerimiz yok. Alın terimizden ve kendi bileğimizin gücünden başka hiçbir şeye umut bağlayamayız. Gelirlerimizi artırmak için çalışmak, daha çok çalışmak, daha fazla üretip ihraç etmek mecburiyetindeyiz” şeklinde konuştu. Beytullah Dalgıç