Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Öğrenciler, 2023-2024 eğitim öğretim yılını karne heyecanıyla tamamladı

Afyonkarahisar’da Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kademelerindeki 141 bin 768 öğrenci karne heyecanı yaşadı. Öğrenciler, bir yıl boyunca verdiği emeklerine karşılık olarak aldığı karnelerinin ardından yaz tatiline girdi.

Afyonkarahisar'da Milli Eğitim Bakanlığı'na

Hisarbank 100. Yıl İlkokulunda gerçekleştirilen 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Kapanışı ve Karne Dağıtım Töreni’ne, Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, Milletvekilleri İbrahim Yudunuseven ve Mehmet Taytak, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Numan Yöner, Belediye Başkanı Burcu Köksal, protokol üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci konuştu. Sünnetci il genelinde toplam 141 bin 768 öğrencinin karne aldığını söyledi. Ardından sırasıyla söz alan Milletvekilleri Mehmet Taytak ile İbrahim Yurdunuseven, 2023-2024 Eğitim Öğretim yılını başarıyla tamamlayan ve yıl boyunca yoğun emek harcayan öğrenci ve öğretmenleri tebrik ederek güzel bir yaz tatili temennisinde bulundular. Törende son olarak Vali Kübra Güran Yiğitbaşı kürsüye geldi. Konuşmaların ardından öğrenciler şiirler okudu, halk oyunu gösterisi ve bayram mesajı veren gösterilerini sundu. Tören sonunda Vali Yiğitbaşı, okulda derece elde eden öğrencilere Afyon Eğitim Vakfı tarafından hazırlanan hediyeleri akabinde de karnelerini protokol üyeleriyle birlikte takdim etti. Vali Yiğitbaşı, tören bitiminde ‘Afyonkarahisar İyilikte Yarışıyor’ adlı yarışmada derece elde eden ve kazandıkları para ödülü ile kumbaralarındaki parayı kendisine Filistinli çocuklara gönderilmek üzere teslim eden 2/C sınıfını ziyaret etti. Burada öğrenciler tarafından kendisine yazılan mektupları ve çizdikleri resimleri inceleyen Vali Yiğitbaşı, öğrencilere teşekkür etti. Karneleri de tek tek inceleyen Vali Yiğitbaşı, öğrencileri tebrik ederek iyi tatiller diledi.

‘ÖĞRETMENLERİMİZİN SAYESİNDE BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZA ATTIK’

Açış konuşmasında, İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci, 2023-2024 eğitim öğretim yılında da başarılarına yenilerini ekleyerek eğitim öğretim yılını tamamladıklarını ifade ederek, bu başarılarda en büyük payın öğretmenlere ait olduğu vurguladı. Sünnetci, öğrenciler için büyük bir emek ve çaba sarf ettiklerini belirterek, “Bugün 2023-2024 eğitim öğretim yılının son günü olan karne törenimiz için burada toplanmış bulunmaktayız. 2023’ün Eylül ayında büyük bir heyecanla, umutla, coşkuyla başladığımız eğitim öğretim yılını başarılarımıza yenilerini ekleyerek şükürler olsun, tamamladık. Sayın Valim, protokolümüzün güzide üyeleri ve tüm katılımcılar; bu bağlamda törenimize katıldığınız için çocuklarım adına sizlere teşekkür ediyorum, hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bu eğitim öğretim yılında gerek okul içi gerek okul dışındaki faaliyetlerin tamamı geleceğimizin mimarı, umudumuz olan çocuklar için büyük bir emek ve çaba sarf ettik. Burada en büyük pay, hiç şüphesiz kendini bir mum gibi eritip çevresini aydınlatan öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimizin sayesinde büyük bir başarıya imza attık, atmaya da devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘BU SENE DE TÜRKİYE ŞAMPİYONLARI ÇIKARMAYI BEKLİYORUZ’

İl Milli Eğitim Müdürü Sünnetci, bu yıl yapılan sınavlarda da önceki yıllarda olduğu gibi  Afyonkarahisar’dan Türkiye şampiyonlarının çıkabileceğini müjdeleyerek, “Bildiğiniz üzere Afyonkarahisar’da 17 ilçemiz, merkez dahil 18 ilçemiz var. Akademik anlamdaki elde edilen başarı, Allah’ın izniyle bu senede devam edecek. İlk resmi sınav sonucumuz olan Milli Savunma Üniversitesi Sınavı sonucunda da, geçen senenin en büyük başarısının üzerine yüzde 21’lik bir artışla Türkiye dereceleri elde ettik. Allah izin verirse 28 Haziran’da Liseye Geçiş Sınavı (LGS), 15 Temmuz’da ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklanacak. Basın sürekli soru soruyordu. İzninizle buradan küçük bir müjde de vermek isterim. Ben hep somut konuştum, o yüzden 28 Haziran’da yine Afyonkarahisar, Türkiye’de kendinden bahsettirecek. Çünkü sınavı full yaparak, 500 tam puan alan çok sayıda öğrencimiz var, Türkiye şampiyonları çıkardık. Afyon’a bu sene de yakışır bir eğitim başarısı sağladık. Geçen sene 15 Temmuz’da da Türkiye şampiyonu çıkarmıştık. Allah nasip ederse bu sene de Türkiye şampiyonları çıkarmayı bekliyoruz. Somut veriler olmadan açıklamıyorum. Ama basınımıza küçük bir sürpriz olsun. Yine Sayın Valimizin makamında biz, şampiyonlarımızı ağırlayacağız, inşallah” dedi.

‘BU TATİL SÜRECİNDE AİLELERİNİZLE BOL BOL VAKİT GEÇİRİN’

Afyonkarahisar genelinde toplam 141 bin 768 öğrencinin karne aldığını dile getirerek öğrencilerin, tatil sürecinde aileleriyle bolca vakit geçirmelerini tavsiye eden Sünnetci, “Afyonkarahisar’da örgün eğitimden 141 bin 768 öğrenci karne heyecanı yaşıyor. Sevgili öğrenciler, bugün uzun bir tatil dönemine giriyorsunuz. Sevgili çocuklar, özellikle sizden ricam bol bol dinlenin, eğlenin ama en önemlisi bu tatil sürecinde ailelerinizle bol bol vakit geçirin. Aile çok önemli. Milli Eğitim’in temel taşı olan cefakar, aynı zamanda kendini mum gibi eritip çevresini aydınlatan kıymetli öğretmen arkadaşlarım, il yöneticisi arkadaşlarım, ilçe yöneticilerimiz, okul idarecilerimiz kısaca eğitim ve öğretimde bize destek veren tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi arz ediyorum. Sizlerin emekleri sayesinde, bu başarılar elde edildi ve edilmeye de devam edecek. Bizler hep şunu söyledik ve özellikle burada bence en büyük alkışı, en büyük desteği Milli Eğitim’in her zaman yanında olan, en ufak bir talebimizi dahi geri çevirmeyen, eğitim dendiğinde akan suları durduran ve bu başarının en büyük mimarı olan Sayın Valimize kocaman bir alkış istiyorum. Gerçekten çok büyük destekleri var kendisinin. Ben bir öğretmen olarak şunu söylüyorum, eğitimde Afyon’da başarı istiyorsak, bize elini uzatan tüm paydaşlarımıza elimizi uzatıyoruz, tüm paydaşlarımızdan destek olmalarını bekliyoruz, Afyonkarahisar’da bu destek var. Bu da başarı getirecek” ifadelerini kullandı.

‘TÜM PAYDAŞLARIMIZLA YİNE AFYONKARAHİSAR ADINA BAŞARILAR ELDE EDECEĞİZ’

Sünnetci, konuşmasının devamında ise şunları söyledi: “Yine Sayın Valimizin uhdesinde, biz çocuklarımızın sadece akademik başarısını değil; sosyal, kültürel ama özellikle milli ve manevi değerlerine bağlı, bayrağına, vatanına kendini addetmiş, bunun için çalışan öğrenciler oluşturuyoruz. Bu çok önemli. Allah nasip ederse yeni müfredatımızda, önümüzdeki yıl ana sınıfı, 1, 5 ve 9’uncu sınıflarda milli, manevi değerlerimize öncelik katarak yeni ders yılına başlayacağız. Afyonkarahisar olarak biz yeni eğitim öğretim yılında inşallah tüm paydaşlarımızla yine Afyonkarahisar adına başarılar elde edeceğiz.”

‘AKADEMİK BAŞARININ TEK BİR HEDEF OLMAMASI GEREKTİĞİNİ HER ORTAMDA VURGULUYORUZ’

Son olarak kürsüye gelen Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, akademik başarının yanı sıra iyi insan yetiştirmenin de çok kıymetli olduğuna dikkat çekerek, “Bizler sadece akademik başarı ile bir yere ulaşılamayacağını, akademik başarının somut olarak tek bir hedef olmaması gerektiğini her ortamda vurgulamaya çalışıyoruz. Gözümüzün önünde dünyada katliamlar gerçekleştiriliyor. Gözümüzün önünde masum siviller, yaşlılar, kadınlar, çocuklar öldürülüyor. Dolayısıyla bizler insan yetiştirme noktasında eğitimin akademik parçasının yanı sıra çok ciddi ahlaki, vicdani boyutu olması gerektiğine inanıyoruz. Şehrimizde, Milli Eğitim Bakanlığı çatısı altındaki İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle bu çalışmalara daha fazla ağırlık vermek gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz. ‘Değerler Eğitim’i başlığı altında verilmeye çalışılan bu insani değerlerin, insani hasletlerin, karakter eğitiminin vurgulanması bizim için akademik başarı kadar, hatta ötesine geçecek kadar önemli ve kıymetli” dedi.

‘BU BİLİNÇ, BU HAREKET BİRÇOK YETİŞKİNE BİLE ÖRNEK OLACAK’

Öğrencilerin tören sırasında kendisine Filistin için topladıkları yardım kumbarasını vermesinden dolayı çok mutlu olduğunu kaydeden Vali Yiğitbaşı, “Filistinli kardeşlerimiz için, oradaki mazlumlar ve masumlar için biriktirdikleri paraları siz buraya gönderin diyerek bana takdim ettiler. Bu bilinç, bu hareket birçok yetişkine bile örnek olacak bir hareket. Ben miniklerimize ve onların yüreğine bu vicdanı, bu ahlaki hassasiyeti, başkası için üzülmeyi, onun acısını dert edinmeyi koyan ailelerine, öğretmenlerine çok çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘GÜZEL BİR YAZ TATİLİNİ HEP BİRLİKTE, GÖZ GÖZE, GÖNÜL GÖNÜLE GEÇİRMEYİ DİLİYORUM’

Afyonkarahisar’da son dönemlerde öğrencilerin elde ettiği akademik başarılarıyla gururlandıklarını söyleyen Vali Yiğitbaşı, “Afyonkarahisar’da vicdanı hasletleri olan, hem diğerini düşünen, hem de akademik başarısıyla, mesleki kariyeriyle vatanına, milletine en güzel şekilde hizmet etmek isteyen çocuklarımızın artacağına inanıyorum. Bu doğrultuda çalışan, bütün bir yıl boyunca emek veren, annelerden babalardan bile belki de çocuklarımızı daha fazla gören, onların sıkıntılarını anlayan, öğretmenlerimize, okul idarecilerimize teşekkür ediyorum. Onların yanında evlatlarını yetiştirmek için gecesini gündüzüne katan, kendinden yaptığı fedakarlığı çocuğuna ayıran özverili anne ve babalara teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.