Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Peker: 38 farklı ülkeden 246 öğrenci AKÜ’de eğitim gördü

AKÜ Türkçe Öğretimi Uygulama Araştırma Merkezi (TÖMER) mezuniyet töreninde konuşan Rektör Yardımcısı Peker, 2023-2024 Akademik Yılı içerisinde 38 farklı ülkeden 246 öğrencinin TÖMER’de eğitim gördüğünü söyledi.

AKÜ Türkçe Öğretimi Uygulama

AKÜ’de Türkçe Öğretimi Uygulama Araştırma Merkezi bünyesinde eğitim gören öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlendi. AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker 2023-2024 akademik yılı içerisinde 38 farklı ülkeden 246 öğrencinin TÖMER’de eğitim gördüğünü ifade etti. Her yıl TÖMER’in 300’e yakın öğrenci aldığını dile getiren Peker, “TÖMER’de hakikaten uzun zamandır sağlam bir ekibimiz var. Her yıl aşağı yukarı 300’e yakın öğrencimiz TÖMER’de eğitim görüyor. Öğrencilerimiz TÖMER’deki eğitimlerinin ardından eğitim-öğretime ön lisans, lisans veya yüksek lisans düzeyinde başlayıp devam ediyorlar. Bu yıl 38 farklı ülkeden öğrencimiz TÖMER’de eğitim gördü. Üniversitemiz genelinde de yaklaşık 70 farklı ülkeden 2 binin üzerinde uluslararası misafir öğrencimiz var” diye konuştu.

‘ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİMİZİN DERECEYLE MEZUN OLMALARI BİZLERE GURUR VERDİ’

Türkçe öğrenmenin önemine değinen Peker, uluslararası misafir öğrencilerden eğitim hayatında başarı beklediklerini söyleyerek şunları kaydetti: “Farklı bir dili öğrenmek kolay değil. Bizler de sizin dilinizi bilmiyoruz. Ama siz iki dönem gibi bir sürede bunu başardınız. Bundan sonraki eğitim hayatınızda Türkçe’nin ne kadar değerli olduğunu o zaman öğrenip göreceksiniz. Burada güzel bir şekilde Türkçemizi öğrendiyseniz sonraki sınavlarınız da çok kolay geçecek. Sadece TÖMER’den değil, ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarından mezuniyetinizi de kutlayacağız. Geçmişte yaşadığımız ve bizim de çok hoşumuza giden uluslararası öğrencilerimizin okumuş oldukları programlarda dereceyle mezun olmaları bizlere gurur verdi. Geçmişte Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Eğitim Fakültesinde öğrenim gördükleri programı dereceyle bitiren öğrencilerimiz oldu. Sizlerin de mezun olurken dereceyle mezun olmanızı arzu ederiz.”