Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sandıklı Belediyesi ile ilgili iki ayrı borç açıklaması!

Sandıklı Belediyesi’nin borcuyla ilgili eski ve yeni başkandan iki ayrı açıklama geldi. Yeni Başkan Adnan Öztaş: “Sandıklı Belediyesi’nin borcu 1 milyar 165 milyon 394 bin 555 TL” Eski Başkan Mustafa Çöl: “Görevi Öztaş’a devretmeden önce Sandıklı Belediyesi’nin 510 milyon borcu, Belediye şirketi SANJET’in kasasında ise 44 milyon lira nakit para vardı”

Sandıklı Belediyesi’nin borcuyla ilgili

Sandıklı Belediye Başkanı Adnan Öztaş, katıldığı bir programda Sandıklı Belediyesi’nin borcunun 1 milyar 165 milyon 394 bin 555 TL olduğunu açıklayarak, “Bu derecede bir borç olduğunu bizde tahmin etmiyorduk” dedi. ‘Sandıklı’da geleceğe bakış’ programında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Öztaş, belediyenin borcunu açıkladı. Sandıklı Belediyesi’nin borçlarının Afyonkarahisar Belediyesi’ne yakın Dinar, Bolvadin ve Şuhut Belediyelerinden kat kat fazla olduğunu söyledi. Toplam borcun 1 milyar 165 milyon 394 bin 555 TL olduğunu kaydeden Öztaş, borcun Sandıklı’ya yakışmayan bir rakam olduğunu dile getirdi.

SANJET’İMİZİN BİLE BORCU VAR

Öztaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Seçim boyunca söyledik, ‘Belediyelerimizin borcu olabilir’ diye. Ama bu derecede bir borç olduğunu bizde tahmin etmiyorduk. Dinar, Bolvadin, Şuhut Belediyesi’nin kat kat üzerinde bir borç ile karşılaştık. Belediyemizin banka, kredi borçları var. Sosyal Güvenlik, İller Bankası, Vergi Dairesi, TEDAŞ’a borcumuz. Esnaf borcu çok kritik bir noktalardan bir tanesi. Beni rahatsız eden, en çok zorlandığım esnaf borcu. Esnaf borcunu ikiye ayırdık çünkü SANBEL diye bir şirketimiz var. 60 milyona yakın acil ödenmesi gereken borcumuz var. Sandıklı’nın gözbebeği dediğimiz SANJET’imizin bile borcu var. Vadesi geçmiş ve kısa zamanda ödenecek var. Toplamda 1 milyar 165 milyon 394 bin 555 TL devasa bir borcumuz var. Bu da Sandıklı Belediyesi’ne yakışmayan bir borç.”

‘NEDEN BU KADAR BORÇLANDIĞIMIZI ANLAMAKTA BİRAZ GÜÇLÜK ÇEKTİK’

Öztaş, yaptığı açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verdi: “Sandıklı’da birçok yatırımlar yapıldı. AK Parti’mizin olduğu ilçelerde merkez hükümetimiz çok yatırımlar yaptı. Kütüphanemiz, millet bahçemiz, spor ve yüzme salonlarımız yapıldı. Yani belediyemizin bütçesinden çıkmadan merkezi hükümetimizin bütçesi ile yapılan bir çok işlerimiz var. Ona rağmen bu şekilde bir borç stoğunun karşımıza çıkması bizi gerçekten şaşırttı. Neden bu kadar borçlandığımızı anlamakta biraz güçlük çektik.”

‘BELEDİYE’Yİ MAAŞ ÖDEYEMEYECEK DURUMA GETİRMİŞLER’

Eski Belediye Başkanı Mustafa Çöl döneminde, seçimlere yaklaşık iki ay varken Belediye’ye 110 personelin alındığını belirten Başkan Öztaş, şu ifadeleri kullandı: “Seçimi kazanma hırsı ile bu yola gidilmiş.110 tane personel alınmış. Sadece kütüphaneye 70 tane personel alınmış.  Cumartesi, pazar günü bile işçi almışlar. Mevcut personelimizi etkileyecek noktaya getirmişler. Belediye’yi maaş ödeyemeyecek duruma getirmişler. Sandıklı Belediyesinde en yüksek personel maaşını ödeyen başkan olarak tarihe geçtim. Kar eden bir işletme yok. Seçim zamanı gayri ahlaki harcamalar yapılmış. Belediye başkanlarının seçim zamanı personel alım yetkilerinin ve harcama yetkilerinin alınması gerekiyor.”

ESKİ BAŞKAN ÇÖL: BELEDİYEYİ 510 MİLYON BORÇ İLE DEVRETTİM

Sandıklı’da geçtiğimiz 10 yıl boyunca belediye başkanlığı görevini yürüten, son yerel seçimlerde ise AK Parti’den aday gösterilmemesinin ardından Yeniden Refah Partisi’nden aday olan Mustafa Çöl, Sandıklı Belediye Başkanı Adnan Öztaş’ın açıklamalarına yanıt verdi. Edinilen bilgilere göre, 10 sene önce belediyeyi 56 milyon lira borçla devraldığını söyleyen Çöl, görevi Öztaş’a devretmeden önce ise belediyenin 510 milyon borcu olduğunu, SANJET’in kasasına da 44 milyon lira olduğunu söyledi.

SSK, VERGİ BORÇLARI BENDEN ÖNCEKİ DÖNEMLERİN BORÇ VE FAİZLERİDİR

Çöl yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Ben 10 sene önce 56 milyon lira borçla belediyeyi devir aldım. O zaman dolar 2.25 TL. Bugünkü borç 510 milyon TL’dir. O dönem asgari ücret 240 liraydı ve 7 milyon TL personele olan borcu kapattım. Bahsi geçen SSK, vergi borçları benden önceki dönemlerin borç ve faizleridir. Dönemimde SSK ve vergiler ödenmiştir. O dönem 846 TL olan asgari ücret bugün 17 bin lira net ve 143 milyon dönemimde maaş dönem maaş ödemem var. Tam 143 milyonluk maaş ödedim.” Buğra Avşar