Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Afyonkarahisar’da vakıf eserleri çok önemli bir yere sahiptir


 Eroğlu; “Vakıflarımız da

Eroğlu; “Vakıflarımız da büyük sevgi medeniyetimizin en önemli köklerindendir. Büyük medeniyet tecrübemizin ürünü olan vakıflarımız, şefkat, merhamet ve dayanışmanın en güzel şekilde tezahür ettiği müesseselerimizdendir” ifadelerini kullandı.


Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Orman ve Su işleri Eski Bakanı Prof. Dr Veysel Eroğlu Vakıflar Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. EEcdadımız Kanuni Sultan Süleyman Vakfiyesi’nde “Her kimse ki; Vakıflarımın bekasına özen ve gelirlerinin artırılmasına itina gösterirse, bağışlayıcı olan Allahu Teâlâ’nın huzurunda ameli güzel ve makbul olup, mükâfatı sayılamayacak kadar çok olsun, Dünya üzüntülerinden korunsun ve muhafaza edilsin diye dua etmiştir” ifadelerini kullanan Eroğlu sözlerine şöyle devam etti; “ Bizlerde bu düsturla Hükümet olarak son 18 yılda kültürel mirasımızı gelecek nesillere aktarmak için sadece ülkemizde değil, yurt dışında da pek çok eseri korumak için çalışmalar yürüttük. Hükümetimiz, restorasyonu ve onarımı yapılan vakıf kültür varlığı sayısını 2003 yılı öncesine göre 114 kat arttırmıştır. Geçmişten günümüze kadar gelen camileri, medreseleri, hamamları ve konaklarıyla kadim bir şehir olan Afyonkarahisar’ımızda da vakıf eserleri çok önemli bir yere sahiptir. İlimizde; esaslı onarım, basit onarım ve yeni yapım olmak üzere, 42 milyon TL maliyetle takriben 47 adet vakıf eseriyle alakalı çalışma yürüttük” dedi.


UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLERİ YAŞATIYORUZ


Restorasyonu yapılan eserlerden özellikle Taşhan Afyonkarahisar’ın zengin kültürünün yansımalarındandır. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından restorasyonu tamamlanan iki katlı tarihi mekân, misyonuna uygun bir şekilde hem unutulmaya yüz tutmuş meslekleri yaşatıyor hem de alışveriş yapılırken hoşça vakit geçirilebilen tarihi bir mekân olarak göze çarpıyor. Restorasyonu ve onarımı tamamlanan bazı Vakıf Eserleri; Afyonkarahisar Taşhan , Merkez Yoncaaltı Camii ve Cürcani Camii,  Afyonkarahisar Merkez Mısri Cami-i Şerifi, Merkez Arap Mescit ve Kabe Mescidi, Merkez Gedik Ahmet Paşa Külliyesi Yeraltı Tuvaleti ,Afyonkarahisar Merkez 3. Vakıf İş Hanının Otel Binası yapımı işleridir.Afyonkarahisar Merkez 3. Vakıf İş Hanının Otel Binası yapımı işleridir.Sandıklı Havai Camii ve Şaloğlu Camii  İscehisar Seydiler Hasan Basri Türbesi  Bolvadin Alaca (Hacı Efendi) Camii ,Şuhut Ulu Camii,  Şuhut Vakıf Hamamı ve Hamza Paşa Hamamı,Ayrıca yine Afyonkarahisar Merkez Ulu Camii, Dinar Ulu Camii, Çay Taş Medrese Camii, Sandıklı Muradin Camii, Sinanpaşa İlçesi Sinan Paşa Külliyesi gibi eserlerin restorasyonlarına yönelik projeleri hazırlanmaktadır.Ayrıca Afyonkarahisar Belediyemiz de başta Tarihi Bedesten olmak üzere pek çok eseri restore etmiş ve etmeye devam etmektedir. Afyonkarahisar’ın UNESKO tarafından verilen lezzet şehrine hizmet sunacak ve Afyonkarahisar lezzetlerini tanıtacak Lezzet Konağı’nın restorasyonu tamamlanmıştır. Paşa Cami-i Şerifi’nin yeniden aslına uygun şekilde yapılması da her türlü takdirin üzerindedir.  Vakıf Eserlere sahip çıkan ve emeği geçen herkesi gönülden tebrik ediyorum. Allah hepsinden razı olsun.Bir taraftan tarihi ve kültürel vakıf eserlerimizi koruyup gelecek nesillere aktarırken, diğer taraftan da bu eserler ilimizde turizminin gelişmesine, kalkınmasına, daha da ilerlemesine büyük katkı sağlamaktadır.   Bu vesileyle vakıf şuurunu gelecek nesillere aktarmak temennisiyle; vakıflar haftasını kutluyorum” diyerek sözlerini tamamladı. Selçuk Taşkın