Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Çiftçilerimizin feryadına kulak verin”

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, korona salgını sürecinde bile sosyal mesafe kurallarına büyük titizlik göstererek sürekli halkla iç içe olmaya devam ediyor. Don olayı nedeniyle tarlalarındaki ekili ürünleri zarar gören çiftçilerle bir araya gelen Köksal, “Çiftçilerimizin feryadına kulak verin. Çiftçilerimizi koronadan sonra don vurdu” dedi.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, beraberinde CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Alev Doğru, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Caner Peynirci, CHP Şuhut İlçe Başkanı Mehmet Kahraman ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Şuhut İlçesi’nde sosyal mesafe kurallarına büyük titizlik göstererek çiftçi, esnaf, vatandaş ve partililerle bir araya geldi.


“ELİMİZDEN GELEN MÜCADELEYİ VERECEĞİZ”


İlk olarak koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren çiftçilerin aynı zamanda yaşanan don olayı yüzünden zarar gören tarlalarında incelemelerde bulunan Milletvekili Av. Burcu Köksal, “Çiftçinin zararının karşılanması için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz. Geçtiğimiz haftalarda bazı bölgelerde gündüz 30-38 dereceye ulaşan hava sıcaklığının hafta sonu aniden düşmesi üzerine yaşanan don olayı tarlalardaki ekinlere maalesef büyük zarar verdi. Bir kaç gün boyunca da etkisini sürdüren aşırı soğuklar Türkiye’nin pek çok bölgesinde olduğu gibi Afyonkarahisar’daki birçok bölgede de ekili alanların zarar görmesine neden oldu. Afyonkarahisar ve çevresinde meydana gelen don olayından zarar gören tüm çiftçilerimizin önüne bürokratik engeller konmadan zararlarının en kısa sürede karşılanması için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz. Çiftçilerin feryadına kulak tıkayanlara inat biz çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.


“ÇİFTÇİLERİMİZ BÜYÜK SIKINTI İÇERSİNDELER”


“Çiftçiyi koronadan sonra don vurdu.” diyen Köksal, “Ülkemizin üretim yapan en büyük geçim kaynağı olan çiftçilerimiz büyük sıkıntı içersindeler. Emek ve para harcayarak, borçlanarak ekim ve dikim yaptıkları mahsullerini don vurdu. Salgın nedeniyle çok zor günler geçiren çiftçilerimiz her şeye rağmen üretime devam ederken yaşanan don olayı sonrasında ciddi zarara uğradılar. Vakit kaybetmeden, zarar gören ekili alanların tespit edilerek salgın nedeniyle zor durumda olan çiftçilerimizin bir an önce desteklenmesi gerekiyor. Zarar tespit çalışmaları genellikle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) ve TARSİM’e kayıtlı çiftçilerin ekili alanlarında yapılıyor. Ancak bir takım nedenlerden dolayı ÇKS’ye kayıt yaptırmayan çiftçilerimize de gereken destek verilmeli. Koronavirüs salgını sürecinde ayrım yapılmadan tüm çiftçilerimize destek verilmeli. Biz CHP olarak üreten çalışan çiftçilerimizin zararının karşılanması için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz.” ifadelerini kullandı. Köksal, tarlalarda zarar gören alanlarda yaptığı incelemelerden sonra, Şuhut İlçe Ziraat Odası Başkanı Ömer Tunçay’ı ziyaret ederek don olayı nedeniyle zarar gören çiftçilerin durumu hakkında bilgiler aldı.


“ÜLKEMİZDE YOKSULLUK DAHA DA ARTACAK “


Daha sonra beraberindeki heyetle birlikte Şuhut İlçesi’ndeki temaslarını sürdüren Milletvekili Köksal, Organize Sanayi Bölgesinde fabrika ziyaretinde bulunup işletmecilerin ve işçilerin yaşadıkları sıkıntılar hakkında bilgi aldı. Ardından esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Köksal, “AKP sürekli olarak sorunları ötelemeye çalışıyor. Esnafın, çiftçinin, işçinin, emeklinin, memurun sesini duymazdan geliyor. Tüm bunların sonucunda ülkemizde yoksulluk daha da artacak. Üretimsiz tüketim devam ederse ekonominin varacağı nokta bu olur. Enflasyon rakamları ortada hayat normalleştiğinde vatandaşı tavan yapmış bir hayat pahalılığı bekliyor. Salgın toplumun tüm kesimlerini derinden etkiledi.” diye konuştu.


“ÖNCE VERDİKLERİ SÖZÜ TUTACAKLAR”


2015 yılından bu yana tamamlanamayan Şuhut-Afyonkarahisar yolunda beraberindeki heyet ve vatandaşlarla birlikte incelemelerde bulunan Milletvekili Köksal, “Şuhut-Afyonkarahisar yolu 2015 yılı Temmuz ayında 140 günlük teslim şartıyla ihale edildi. Ancak 1765 gündür yol tamamlanamadı. 2018 yılı Kasım ayında Plan Bütçe Komisyonu’na gelen dönemin Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’a bu yolu sorduk. En kısa sürede tamamlanacağını söyledi. Yaklaşık 2 yıl geçti halen tamamlanmadı. 2019 yılında AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Şuhut’a geldi. Güya açılış yapmak için bu yolun 2019 yılı içerisinde biteceğini söyledi. Yıl 2020 neredeyse yarısına geldik ama bu yol hala tamamlanmadı. 70 milyar doların üzerindeki özelleştirmeyle milletin dişinden tırnağından arttırdığı fabrikaları yandaşlarına peşkeş çekenler, Afyonkarahisar’da bir tane fabrika açamayanlar. SEKA Kâğıt Fabrikası, Afyon Şeker Fabrikası yandaşlara peşkeş çekilirken sesini çıkaramayan AKP’li vekillerin, 140 günde tamamlanması gereken yolu tamamlatamayanların Cumhuriyet Halk Partisi veya Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı’na söz söylemeye hakkı yoktur. Önce verdikleri sözü tutacaklar. Biz bu konunun takipçisi olacağız. Onlar yapmazsa Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında biz bu yolu da tamamlayacağız, Afyonkarahisar’ın hak ettiği konuma ulaşmasını da sağlayacağız. Herkese koronasız sağlıklı günler diliyorum.” şeklinde konuştu. Milletvekili Av. Burcu Köksal, Şuhut İlçesi’ndeki temasları kapsamında son olarak CHP Şuhut İlçe Başkanlığı’nda partililerle bir araya geldi. AYSEL BÜYÜKKORKMAZ