Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Dereçine tarımda ve farklı alanlarda bilgili kültürlü”


 Yıldız; “Halk sağlığı,

Yıldız; “Halk sağlığı, çevre temizliği işler yapıyoruz. Salgın süreci rutin işler yapılmasında zorunlu hale getiriyor çünkü insanlar hastalıkla ilgili sıkıntı yaşadıkları gibi ekonomik sıkıntıda yaşamaya başlıyorlar, çalışamamaktan kaynaklı. Dereçine meyveciliği ile yaygın olan bir belde Napolyon kirazı, Dereçine kirazının çıkış yeri dolayısı ile ihracat bir ürün üretiyoruz. Bu ürünün dış ticaret açığına da faydası var” ifadelerini kullandı.


Afyonkarahisar Sultandağı Dereçine Belediye başkanı Ömer Yıldız Beldede yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.Halkımıza olduğu kadar ülkemizi de yararlı bir ürün. Dolayısıyla ürünün yetiştirilmesinde çiftçilerin ürünü daha sağlıklı daha kaliteli yetiştirebilmesidir, bizlere de görevler düşüyor” diyerek sözlerine başlayan Yıldız; “ Bu aralar bahçe yollarının genişletilmesi, bakımı işler ile uğraşıyoruz. Çok fazla rekolte olduğundan mevsim tarım işçiliği ile ilgili barınma ile ilgili ihtiyaçlar var salgın sebebi ile farklı yerlerde de yine artık toplu bir yerde yapılıyor. Bununla ilgili bir proje var Sultandağı kaymakamlığının birlikte yaptığımız proje var mevsim tarım işçilerinin barınması sağlanacak bir tesis yapıyoruz bu şunun için önemli bölge halkının ürününü kendi kendine toplayabilme ihtimali yok. Dolayısı ile mevsimlik işçilerinin gelmesi onların para kazanması bizim de ürünümüzün toplayıp satmamız gerekiyor. Biz tam anlamıyla sezona hazırlanıyoruz aslında belediye olarak da, halk olarak da. Derecine oldukça bilinçli bir insan topluluğuna sahip tarımda ya da farklı alanlarda bilgili kültürlü, belediye başkanı olmaktan da gurur duyduğum insanların bulunduğu bir belde hem salgın ile ilgili tedbirlerini alıyorlar hem gelecek ile ilgili ürün yetiştirme ile ilgili insanlara gıda temini ile ilgili çalışmalar yapıyorlar” ifadelerini kullandı.


SALDINDA İKİ YILLIK KLORUMUZU KULLANDIK


Yıldız sözlerine şöyle devam etti; “ Burada sadece Dereçine olarak söylemek çok doğru olmaz Sultandağı kaymakamlığı koordinasyonunda biz salgın sürecinde Sultandağı olarak başarılıyız. Sultandağı’nda belediye başkanlarım, muhtarlar, kurum daire amirleri, kaymakam beyin koordinasyonunda Sultandağı olarak başarılıyız. Bizim belediyemizin altında maske üretimi yapılıyordu ama vefa kurumuna yani kaymakam beyin başkan olduğu vefa sosyal destek hattına gönderiliyordu. Bize ihtiyacımız olduğunda bize, başkasının ihtiyacının ihtiyacı olduğunda da başkasına kaymakam bey yönlendiriyordu. Maske sürecinde çok maske sıkıntısı yaşamayan yerlerden birisiyiz hem üretimde hem satın alma yoluyla bir şekilde temin ettik. Fiyatlar zaman zaman çok yükseldi belediyemize ekonomik olarak yükü arttı ama onun haricinde bu süreçte maske ile ilgili sıkıntı yaşamadık muhtarlar vasıtası ile de dağıtımı gerçekleşti. Muhtarlar aracılığıyla Cuma günleri pazarımızda yaklaşık olarak 500 civarı maske dağıtımı gerçekleştirdik. Bunun haricinde kaymakamlığın gönderdiği maskelerde dağıtıldı. Alan dezenfektanı ile biz klor kullandık doktorumuzun tavsiyeleri üzerine normalde suya katılıyor, iki yıllık klorumuzu kullandık ve el dezenfektanı önemli bir miktarda. Bizim Martta salgın süreci başladığından sonraki dönemde 43-44 bin lira gibi harcamamız oldu küçük bir belediye için büyük bir miktar. Karantinaya alınanlar oldu Sultandağı’nda resmi kayıtlarda bir kişi görülüyor, o kişimiz de iyileşti, kayıtlara girdiği zaman çıkmıyormuş” dedi.