Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Hüseyin Karnıbüyük

OTOPARK

Afyon’da Yüntaş tarafından işletilen otopark işletmesi daha önce özel sektöre aitti. Önceki belediye başkanlarımızdan Burhanettin Çoban’ın ikinci döneminde Afyon Belediyesi bünyesine alındı ve o dönemden bu yana Afyon Belediyesi tarafından yedi yıldır işletiliyor.

İşletmeye başladığı günden itibaren Afyon halkının güvenini sağladı, yerli ve yabancı misafirlerimizden olumlu karşılıklar aldı ve Afyonumuzun yüz akı oldu. Çalışanlara Afyon’a halkı adına teşekkür ederiz.

İzlenimlerimize göre, belediyemizin yaptığı bu hizmet, maalesef suiistimal ediliyor ve edilmeye devam ediyor.

Yerli ve yabancı misafirlerimizin en çok araçlarını park edip alışveriş ve ticaret yaptığı yollarda ki park alanlarımız sırasıyla Basın caddesi- Tuz Pazarı caddesi- Saraçlar caddesi, Dumlupınar caddesi ve Ambaryolu caddeleri.

Bu cadde ve civarında esnaf ve serbest meslek sahibi arkadaşlar yani bütün meslek grubunda ki arkadaşlar, doktor, mühendis, mimar, avukat, emlakçı vesaire gibi…

Bu park alanlarına araçlarını park ederek sabahtan akşama kadar saatlerce işgal ediyor. Kimisi gün boyu park ücretini ödüyor. Günlük 35 lira. Kimisi ise ödemiyor, ‘ücreti plakaya at’ diyor. Otoparkta çalışan arkadaşlarda evine ekmek götürüyor.

Gün sonunda bakıyoruz ki otoparklarda çalışan görevli arkadaşların topladığı ücret çalışan kişinin belediyeye yükünü karşılamıyor. Bu durumdan belediyemiz büyük zarar etmekte.

Bu parada tüm Afyon halkının hakkı ve hukuku var. Aynı zamanda bu çarşı ve caddelerimizdeki esnaf ve sanatkarlarımızın da ticari yönden çok büyük bir zararı var. Nemelazımcılıkla, bencil düşünmeyle farkına varmadan kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz. Yaptığımız zararın ve Afyonumuza verdiğimiz zararın ve kötü itibarın farkında değiliz veya önemsemiyoruz.

Tabii ki düşüncelerimizi ve öngörülerimizi aktarırken, sorunları söylerken çözüm de üretmemiz gerekiyor.

Kamu olarak, tüzel kişi olarak, sivil toplum örgütü olarak üstümüze düşen görevi en iyi şekilde yapmamız gerekir.

Kalıcı bir çözüm olarak 2. Belediye Çarşısı katlı otoparkının acilen yapılması, Zülali Camisi yanına katlı otoparkı acilen yapılması gerekmektedir.

Ambaryolu’nda Pancar Kooperatifine ait olan 3 bin 750 metrekarelik alanın belediye tarafından alınıp otopark yapılması, bunların haricinde kamu yararına istimlak edilip ücretleri ödenerek ihtiyaç olan diğer yerlere katlı otopark yapılmasına ihtiyaç vardır.

Kadınlar Pazarı arkası, İmaret Camisi arkası, Büyük Demirciler Çarşısı içi gibi…

Acil eylem planında ise otopark fiyatların artırılması gerekiyor. Yol boyu yapılan otopark ücretlerinin kat sayısı oranında artırılması şarttır.

Örnek olarak, ilk on dakika ücretsiz, 1 saati 20 lira, 1-2 saat arası 40 lira, 2-3 saat arası 80 lira, 3-4 saat arası 160 lira, 4-5 saat arası 300 lira ve 5 saatin üstü ise 500 lira olmalı ki caydırıcılık oluşsun.

Keyfi park etmelerin önüne geçebilelim. Belediye Meclisimizi bu konuda göreve davet ediyorum.

Ondan sonra da diyoruz ki tek mi çift mi olsun diyoruz.

Şehirde yaşayıp, köy hayatı istiyoruz.

Şehirde yaşamanın bir bedeli vardır. Bu bedeli de hep birlikte ödemek zorundayız.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER