Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatma Mert

TEVECCÜH, İHSAN VE İKRAMIN BEKLENDİĞİ GECE; REGAİB

Regaip kandili, mübarek üç ayların müjdecisidir. Regaip kelimesi “kendisine rağbet edilen, bol ve değerli bağış” anlamındadır. Hadis ve fıkıh literatüründe ise, “bol sevap ve mükâfat, faziletli amel” manasındadır. Hicrî takvime göre yedinci ay olan recebin ilk perşembesini cumaya bağlayan gecedir. Rahmetin ve bereketin insanlar üzerinde arttığı nadir günlerden biridir. Allah’a kullukta şuurlanmanın gün ve gecelerinde bulunuyoruz. Girdiğimiz Üç Aylar ve kandiller gafletten kurtulmanın vesileleridir. Manevi iklimiyle gönüllere huzur getiren Üç Aylar; Yüce Rabbimizin, Rahmet ve mağfiretinin, feyiz ve bereketinin, lütuf ve ihsanının, samimi ve gönlü güzel Müslümanlar üzerine, bolca tecelli ettiği, engin Rahmet ve mağfiretinin kazanıldığı değerli gün ve gecelerdir. Bununla birlikte; ibadet, dua, zikir ve hayırlı işlere daha çok ehemmiyet vermeliyiz.

 Bu günlerde öncelikle yapmamız gereken şey, nefis muhasebesidir.

Zamanın her anı kıymetlidir ve boşa harcanan zamanın telafisi yoktur. Bu nedenle insan ömrünün her anı çok değerlidir. Ancak bazı zamanlar vardır ki onların kıymeti diğer zamanlardan daha fazladır. Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayı da bunlardan biridir. Yüce dinimizin bizlere bahşetmiş olduğu mübarek gecelerden birisi olan, Regaip Kandili;  Allahü Teâla’nın kullarına bol lütufta bulunup, kereminin bolluğu ile günahların bağışlandığı gecedir. Rahmet, bereket ve mağfiret gecesi olan bu mukaddes gece; yaratılış gayemizi yeniden hatırladığımız, Allah’ın rızasını kazanmanın çabasında olduğumuz, manevi ve ahlaki yükselişi derinden hissettiğimiz bir gecedir. Hayatın her anı önemli olsa da Kandiller, Müslümanlar için bir dönüm noktası hükmündedir.

Allahü Teâlâ’nın bol bol Rahmet ve mağfiret dağıttığı bu gecede birbirimize dua edelim. Unutmayalım ki Müminlerin birbirlerine ettikleri dua bir Rahmet vesilesidir. Yüce dinimiz İslam; tüm insanlığı karanlıktan kurtarıp, yolumuzu aydınlatan tek gerçektir. Bizler dinimize ve Yüce Kitabımıza karşı düzenlenen olaylara tepkimizi göstermeliyiz, aynı zamanda aramızdaki ümmet bilincini, sevgi ve kardeşliği de pekiştirmeliyiz. Allah’ın Kelamını anlayıp yaşayarak, inancımızın tüm değerlerine sahip çıkarak Kur’an-ı Kerim’e ve tüm mukaddesatımıza yönelik her türlü habis düşünceye en güzel cevabı vermiş oluruz.

İdrak etmeye çalıştığımız Recep ayı ve Regaib Kandili vesilesiyle Allah bizi maddi ve manevi rızıklarıyla rızıklandırsın, yolumuzu açık etsin.

Üç Ayları ve bu aylarda ihya edeceğimiz kandilleri, biz ve bütün insanlık hakkında hayırlara vesile kılsın. Daha nice Üç Aylara, kandillere sıhhat ve âfiyetle kavuştursun İnşaallah.

Bu düşüncelerle aziz hemşehrilerimin ve tüm İslam âleminin mübarek Regaip Kandili’ni ve üç aylarını tebrik ediyor; bu müstesna günlerin hayra, berekete ve huzura vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Hepimiz Sırrın Sahibine emanet olalım İnşaallah.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER