Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Enver Deniz

TÜRK

Türkler hangi kıtadan geliyor? Sorusu uzun süre araştırma konusu olmuştur. Tarihin en büyük medeniyetlerinden olan Türklerin soyu ve kökeni, merak konusu oluyor. Türklerin yüz yılar boyunca dünya tarihine, çeşitli coğrafyalarda damga vurduğu bilinen bir gerçekler arasındadır. Peki, tarihte bilinen ilk Türk kim?

Binlerce yıl farklı coğrafyalarda hükmetmiş olan Türklerin asıl soyu dört beyaz ırk grubundan biri olan Europid grubunun Turanid kolundandırlar.

Tarihte bilinen ilk Türk, Nuh peygamberin oğullarından Yasef’in ‘’Türk’’ adlı oğlunun neslindendir. Türk milletinin kökünün dayandığı ‘’Türk’’ adındaki insan, insanlığın ikinci babası Hz. Nuh Aleyhisselam’ın oğlu Yasef’in oğlu olan kişidir.

Türk soyu nereden geliyor, bundan 14 bin yıl önce yok olan Mu Kıtası Büyük Okyanusta yer alıyordu, Asya Kıtası ve Amerika Kıtası arasında, Avustralya’dan daha büyük olduğu söyleniyor. Bilim adamları şimdiye kadar okyanus dibinde herhangi bir bulguya şimdiye kadar rastlamamakla birlikte, Pasifik Okyanusunda bir kıtanın varlığı konusundaki görüş, çeşitli bilgi ve belgelere dayanmaktadır.

Orta Asya’da ki yazılı kayaların karbon testleriyle yapılan incelemeleri sonucunda 14 bin yıllık yazılar olduğu tespit edilmiştir. Türklerin bu kıta üzerinden Orta Asya’ya geçtiği düşünülmektedir. Günümüzde Polinezya, Mikronezya ve Malezya takım adalarını oluşturan adalar, muhtemelen bu kıtadan arta kalan parçalarıdır.

Bilinen ilk Türk soyu, İskitler yani Sakalar kabul edilmektedir. Tarihçilere göre İskitler, Türkleri oluşturan ‘’Turanaid’’ yani ön Türkler kavminin mensubudur. İskitlerle en fazla münasebeti olanlar Grekler olmuştur. Bilinen ilk tarihçi Heredot da İskitler döneminde yaşamıştır. Heredot’un kaleme aldığı yazılarında İskitler’den Türk diye bahsetmiştir. Bunun yanında Pers kaynaklarında, Asur ve Çin yıllıklarında da İskitlerden bahsedilmektedir. Grek kaynaklarında İskitler ‘’Skythai’’ olarak geçmektedir. Asur kaynaklarında ise ‘’Aşguzai’’ olarak tanımlananların İskitler olduğu bilinmektedir.

Tarihte bilinen ilk Türk topluluğu kabul edilen İskitler (Sakalar) Çin Seddin’den  Tuna Nehrine kadar geniş bir alana yayılmışlardır. Bu kadar büyük devlet olmaları, çok fazla kavim tarafından bilinmelerine ve tanınmalarına neden olmuştur.

Türk adı Orta Asya’da Türk ırkına mensup ve Türkçe konuşan toplulukların Göktürkler döneminden beri ortak adıdır. Bugün bilimsel olarak, ‘’Türk’’ adının sıfırdan sonra altıncı yüzyıl ortasında Göktürkler tarafından kurulmuş olan devlet (552-744) ile ortaya çıktığı bilinmektedir. Buna göre, Türk adı ilk olarak Çin Yıllığı Çouşu’da, Göktürk birliğini göstermek üzere 542 yılında ve Batı Wei imparatoru T’ai-tsu tarafından Göktürk Kağanı Bumin’e elçi gönderilmesi dolayısıyla da 545 yılında görülmektedir.

Türklerin tarihteki konumuna bundan sonraki yazımızda da değinmeye devam edeceğiz.

Sağlıklı ve Mutlu Kalın.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER